TüvTürk Muayenesi Öncesi Nelere Dikkat Etmelisiniz?

TüvTürk Muayenesi Öncesi Nelere Dikkat Etmelisiniz?

TüvTürk Muayenesi Öncesi Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç muayenesi her iki yılda bir düzenli bir şekilde yapılması gereken bir uygulamadır. TüvTürk araç muayene işlemi; Motorlu ve motorsuz araçların, teknik olarak yeterliliğinin kontrol edilmesini kapsamaktadır. Kanuni olarak her araç için zorunlu bir uygulamadır. Otomobillerin her iki yılda bir defa muayene edilmesi gerekmektedir. Bu gibi nedenler ile aracınızı muayene götürmeniz gerekir. Ama tabii ki muayene esnasında herhangi bir sorun yaşamamanız için, öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar söz konusudur. Ardından kontrolleri yaptıktan sonra, internet üzerinden randevu alabilir ve aracınızı TüvTürk kontrole götürebilirsiniz.


Özellikle kış koşullarında, araçların bakımlarının ve muayene gibi önemli adımların kullanıcı ve çevre için önem taşır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın- UAB, belirlediği standartlara göre araç muayene hizmeti vermeye tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK diyebiliriz. Aracınızın muayene tarihi geldiğinde, hızlı bir şekilde işlemleri gerçekleştirmeniz için aracınızı muayene hazır hale getirmeniz önemlidir. Böylece randevu günü, işlemleri hızla yapabilir ve herhangi bir aksama yaşamazsınız. Öncelikle, TüvTürk araç muayene için internet üzerinden randevu almanız gerekir. Tabii öncesinde, aracınızı hazır hale getirdiğinizden emin olmanızı tavsiye ediyoruz.


TüvTürk Araç Muayene


Belirli dönemlerde araçların, TÜVTÜRK kapsamında muayene edilmesi gerekir. Böylece trafiğe çıkacak her araç için olası durumlar önlenmiş olur. Günümüzde artık, randevunuzu internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde alabiliyorsunuz. Ama önemli olan nokta, TüvTürk araç muayene öncesinde, aracınızı hazır hale getirmeniz gerektiğidir.


Araç muayene öncesi, aracınızın kontrol etmeniz gereken noktaları şöyledir:

 •       Aydınlatma sistemleri: Aracın, tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma, geri vites lambaları hepsi çalışır vaziyette olmalıdır. Hasarsız olmasına dikkat etmelisiniz.
 •       Plaka kontrolü: Yetkili kurum tarafından basıldığı tarih itibarıyla, gerekli şartları sağlayan plakalar tamamen kusursuz diyebiliriz. Mühürlü hologramı olsa dahi, yetkili kurum tarafından basıldıktan hemen sonra, harflerin-karakterlerin boya, kabartma vb. yollarla değiştirilmesi, plakanın folyo-camla kapatılması, plakadaki karakterlerin okunmasını engelleyen vida, boya, çivi vb. her türlü izinsiz müdahale ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Böylece araç muayenesi onaylanmaz.
 •       Ön cam : Ön camda görüşü engelleyen aşırı derecek bir çatlak, kırık olmaması gerekir. Aracınızın ön ve arka cam yıkama sistemleri çalışır vaziyette ve aynaları eksiksiz, hasarsız olmalıdır.
 •       Emniyet kemerleri: Emniyet kemerleri çalışır durumda olması şarttır.
 •       Lastikler: Aracınızın lastiklerinde herhangi bir yarık, yırtık ya da kesik olması gerekir. Lastik diş deriliği, binek araçlarda 1,6 mm’den az olmaması şartı vardır.
 •       TüvTürk araç muayene öncesinde; LPG, CNG ya da LNG kontrolü aracınıza; LPG, CNG ya da LNG monte ettirdiyseniz, mutlaka tadilat muayenesiyle beraber ruhsata işlenmiş olmalıdır.
 •       İşaret levha kontrolü: Traktör römorkları, römork, yarı römork, kamyon vb. arkasında uygun işaret levhası takılı durumda olması gerekir.
 •       Acil çıkış levhaları kontrolü: Minibüs, otobüs araç sahipleri; acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmesi gerekir.
 •       Reflektif şerit kontrolü: Kamyon, römork, yarı römorkların arkasında-yanında, çepeçevre ya da boylamasına, uygun reflektif şeritlerinin takılı olması gerekir.
 •       Borç Kontrolü: Muayene öncesinde trafik cezası, motorlu taşıt vergisi, köprü-otoyol gibi borçların olmaması gerekir. Borcu olan araçlara randevu verilmez ve istasyonda muayene işlemi başlatılmaz. TüvTürk araç muayene işleminde sorun yaşamamanız için öncesinde, bu noktalar kapsamında aracınızı kontrol etmeniz önem taşır.

Egzoz emisyon ölçümünün olmaması, araç muayenesinde ağır kusur sayılır, fakat; TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında egzoz gazı emisyon ölçümü randevusuz yapılabilmektedir.

 

 

TüvTürk Araç Muayene Ücretleri


Araç muayene ücretleri, nakit olarak ödenir. TüvTürk araç muayene ücretleri, araç özelliklerine ve işlevine göre farklılık göstermektedir.

 •       Otobüs-Kamyon-Çekici-Tanker; 462,56 TL
 •       Otomobil-Minibüs-Kamyonet-Özel Amaçlı Taşıt-Arazi ve Taşıtı-Römork-Yarı Römork: 342,20 TL
 •       Traktör- Römorklu ya da Römorksuz, Motosiklet- Motorlu-Bisiklet 174,64 TL şeklindedir.

İlgili araçların dışında kalan, araç sınıfların muayene ücretleri, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

 •       2918 sayılı kanun kapsamında, ‘’Karayolları Trafik Kanunu" 35. Madde gereğince, muayene süresi geçen her araçtan, geciken her ay için muayene ücreti %5 oranında faiz işler. Fiyatlara ise KDV dahildir.

TÜVTÜRK araç muayene raporu sonucuna göre;

 •       Ağır Kusurlu ya da  emniyetsiz, olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmamaktadır. Sabit muayene istasyonlarında, muayeneleri onaylanmayan araçlar muayene tekrarını, muayenenin yapıldığı aynı istasyonda ya da aynı ildeki diğer tüm sabit muayene istasyonlarında yaptırabilir.
 •       Gezici muayene istasyonlarında, muayeneleri onaylanmayan araçlar ise muayene tekrarını aynı gezici muayene istasyonunda ya da aynı ildeki sabit araç muayene istasyonlarında yaptırabilir.
 •       Gezici traktör muayene istasyonunda ya da gezici muayene istasyonunda muayeneleri onaylanmayan traktör cinsi araçlarsa, muayene tekrarını aynı ildeki sabit araç muayene istasyonlarında, gezici muayene istasyonlarında ya da gezici traktör muayene istasyonlarında, bir ay içerisinde ücretsiz yaptırabilirler.

Muayene tekrarı yapılmış olan ya da bir aylık süre içinde, muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınmaktadır.


TÜVTÜRK Muayene Randevu


Piyasada sayısız araç olduğundan dolayı, TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarındaki işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini amaçlar. Bu nedenle araç muayene için, randevu talebini sürücüler internet üzerinden kolay bir şekilde, online randevu sistemi ile alabilmektedir. Randevu öncesinde ise, aracınızı gerekli şartlar kapsamında kontrol etmeli ve yanınızda bulunması gereken evrakları hazırlanmanız önemlidir. Aracınıza teknik ya da evrak eksikliği mevcutsa, muayene tamamlanmaz ve yeniden yapmanız gerekebilir.

 

TÜVTÜRK araç muayene randevu işlemini, TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Muayeneye giderken yanınızda olması gereken evraklar ise şöyledir:

 1.     Araç ruhsatı, trafik tescil belgesi
 2.     Sigorta poliçesi,
 3.     Kimlik belgesi olması gerekir.
 4.     Egzoz emisyon ölçüm ruhsatı.
 5.     LPG’li araçların, LPG-CNG bilgilerinin yazılı olduğu ruhsat
 6.     Aracın teknik özelliklerinin değiştiği tadilatlar varsa, yapılan tespit muayenelerinde, yetkili mühendisin çizdiği proje-EK-1 formu yanınızda olması gerekir.


Muayene esnasında, aracınızda olması gereken ekipmanlar ise şöyle;

 1.     Üçgen reflektör.
 2.     Yangın tüpü, yangın söndürme cihazı.
 3.     İlk yardım çantası
 4.     Yedek lastik, stepne
 5.     Not; aracınızın teknik özelliğine göre, ilgili ekipmanların, boyut-ölçüleri farklılık gösterebilir.

 

TÜVTÜRK Randevu Alma Adımları


TÜVTÜRK çalışma saatleri; pazartesi-cumartesi, sabah 08:30 ile akşam 17:30 arasındadır.  Fakat randevu işlemini, TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden dilediğiniz gibi pratik bir şekilde alabilirsiniz. Randevu aldığınız tarihte eğer başka bir işiniz çıkarsa, TÜVTÜRK randevu sistemi üzerinden güncelleme ya da randevu iptali yapabilirsiniz.


TÜVTÜRK Randevu İptali


Tüvtürk muayene için randevu aldığınız halde, o tarihte bir başka işiniz çıktıysa, randevu üzerinde düzeltme yapabilirsiniz. TüvTürk online randevu işlemleri kapsamında; randevu, güncelleme, iptal işlemlerini web sitesinden yapmanız mümkündür.

 •   TüvTürk araç muayene için; randevu al butonu ile kolay bir şekilde ücretsiz randevunuzu alabilirsiniz. Aynı zamanda randevu güncelleme, işlemini de kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. TÜVTÜRK randevu sistemi, sürücülere TÜVTÜRK istasyonlarının çalışma saatlerine göre, randevu zamanlarını göstermektedir. Bu kapsamda, uygun bir tarih de randevu alabilir ve olası bir durumda, iptal veya güncelleme yapabilirsiniz.

Deneyimli Ustalarımız ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.