Kış Lastiğinin Faydaları ve Farkı Nedir?

Kış Lastiğinin Faydaları ve Farkı Nedir?

Kış aylarında kazaların en büyük nedeni olan karlı ve buzlu zemin nedeniyle aracınız için tercih lastik türü önemi artmaktadır. TÜİK`e ait verilere göre her yıl 17 bin trafik kazasının gerçekleştiği ülkemizde trafik kazalarının +7 derecenin hava koşullarında karlı ve buzlu zeminde kış lastiğini kullanımının yol ve boyutunun büyük önem taşıdığını gösteriyor.

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir?
Kış lastikleri, fren mesafeleri ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı olanlara sahip oldukları için kış ayları en iyi incelemelerdeler.
Kış lastikleri iletişim özelliğiyle soğuk hava şartlarında sertleşmeyerek, devam etme sağlar.

Sahip olduğu yüksek silika miktarıyla ıslak zeminde yol tutuşunu kullanma. Karlı yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş kaba ve yol kavramayı% 25 bilgili. Hava sıcaklığının +7 derecenin altında olduğu yağmurlu bir havada 80 km / s hıza sahip bir otomobil durabilmek için yaz lastiğiyle 40 metreye ihtiyaç duyarken, kış lastiği takılı araç 34 metre mesafede durabilir. 6 metrelik fark tehlikeli bir durumda büyük önem taşımaktadır.

Kış lastiği ile yaz – normal lastik arasındaki fark nedir?
Zemin ağırlaştığında, kış lastiklerinin etkisi daha da artar. Kış lastiklerinin en çok gereken Karlı zeminde ise 50 km hızla ilerleyen yaz lastikli bir araç durabilmek için 63 metreye ihtiyaç duyarken, kış lastikli yapılması için 32 metre önce yeterli olabiliyor.

Kış lastiği zorunlu mudur? (2022)
1 Aralık 2014 tarihi itibari ile kış lastiği kullanmanın zorunluğu 2022 yılında da devam etmektedir. Ahtapoto müşterinin güvenliğini düşünmektedir. Araçlarınızın lastiğini hala kış lastiğine çevirmedi iseniz servisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Deneyimli Ustalarımız ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.