Arabada aks nedir, ne işe yarar Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arabada Aks nedir ne işe yarar Aks arızası nasıl Anlaşılır?

Arabada aks nedir, ne işe yarar Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arabada ask sistemi , iki yarım dingil arasında bir diferansiyeli olan bölünmüş bir dingildir. Bir aracın aktarma organları için önemli bir bileşendir ve aracın tahrik tekerleklerinin aksına veya tahrik millerine atıfta bulunur.  
 
Bir aksı oluşturan bileşenler, diğer aktarma organları sistemlerinin bileşenleri olarak da düşünülebilir; çünkü neredeyse tüm aktarma organları bileşenleri bir aracı hareket ettirmek için birlikte çalışır.

Bununla birlikte, bir aracın nasıl çalıştığına fazla aşina olmayanlar, bir araba aksını, bir aracın aktarma organlarını oluşturan diğer önemli bileşenlerle karıştırabilirler. Aksları ve nasıl çalıştıkları hakkında daha fazla bilgi edinmeden önce, tahrik aksının tamamını oluşturan çeşitli bileşenleri anlamak önemlidir, örneğin: 
Aks
Şaft 
Diferansiyel

Araba aksı farkından ve lastik içine uzanan çok önemli bir araç bileşenidir. Tipik olarak, tahrik aksları , parçaya daha fazla koruma sağlayan ve çok daha verimli çalışmasına izin veren bir aks muhafazası içine yerleştirilmiştir. Hem önden hem de arkadan çekişli araçlarda bulunabilirler ve hem ön hem de arka aksı çalıştırmak için gereklidirler. 

CV aksı veya Sabit Hız aksı teknik olarak bir tahrik aksı olarak kabul edilebileceğinden, tahrik aksı hakkında farkına bile varmadan zaten bilgi sahibi olmanız muhtemeldir. Araba aksları, her ikisi de gücü transakstan lastiğe ilettikleri için, akslarla aynı şekilde hareket eder. 

Herhangi bir aks tertibatını çevreleyen ayrıntılara doğrudan atlamadan önce , aks tanımının kendisini keşfetmek önemlidir. Bir aks , bir tekerleğin veya tekerlek grubunun merkezinden geçen bir çubuk veya mildir . Bir aksın çubuğu veya mili, aksın ne tür bir araç için tasarlandığına bağlı olarak sabit bir konumda kalacak veya dönecek şekilde tasarlanabilir. 

ARABA FRENE BASINCA SES GELMESİNİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Akslar, hareketli aks veya ölü aks olarak sınıflandırılır. Ölü akslar ayrıca ” tembel aks ” olarak da adlandırılabilir . Bir araba dingili söz konusu olduğunda, dingil aşağıdaki iki seçenekte kurulabilir: 
 
Aks tekerleklere sabitlenmiştir. Tekerleklere sabitlendiğinde, aks her devri desteklediği için tekerleklerle birlikte dönebilmektedir.

Aks araca sabitlenmiştir. Aracın kendisine sabitlendiğinde, araçtaki tekerlekler dingil yerine dingil etrafında dönecektir.

Hareketli Akslar

Hareketli akslar , gücü bileşen boyunca iletmek için kullanılır. Bağlı oldukları tekerlekleri sürmekten sorumludurlar. Hareketli bir parça olarak tasarlanmasına rağmen, aracın ağırlığını desteklemek için bazı canlı akslar da kullanılabilir. 

Bir ön tekerlek aktarma organlarını incelerken, aracın yönlendirilmesinden hareketli akslar sorumludur. Araca bağlı olarak, bazıları direksiyondan da sorumlu olan canlı bir arka aks kullanabilir. 

En yaygın binek araç türü, yalnızca düzeneğin arkasında hareketli akslar içerirken, dört tekerlekten çekişli bir araçta hem ön hem de arka akslar canlı durumdadır. Altı tekerlekten çekişli araçlar, tümü canlı aks olan üç aks içerir.

Ölü Akslar

Ölü Akslar , aracın tekerlek aksamı için bir montaj sağlarken, yalnızca aracın bir parçası için bir destek olarak kullanılır. Tipik olarak, ölü akslar ticari kamyonların ve kamyon-traktörlerin ön kısmında bulunur. Hemen hemen tüm yaygın binek araçlarında, bağımsız ön tekerlek süspansiyonları kullandıkları için bir ön dingil yoktur. Ticari bir aracın ölü bir aksa dayanması nadirdir.

Ölü bir aks, bir aktarma organını oluşturan parçalara teknik olarak dahil değildir ve kendisine bağlı bir diferansiyeli yoktur, çünkü serbest dönen bir akstır ve sadece üzerine çok miktarda ağırlık konduğunda kullanılır. Bazı tahrik aksı kurulumlarında tekerlekleri, yatakları ve hatta dişlileri monte ederler.

Ölü akslar, aktarma organlarının kendisiyle senkronize kalır ve bunları kullanan ticari araçlar için çok önemlidir. Hareketli akslar gibi güç aktarmasalar da önemleri tekerleği taşıma sorumluluğundadır.

Şaft nedir?

“Şaft” teriminin, “tahrik mili”, “CV mili” ve “aks” ile birbirinin yerine kullanılması yaygındır, çünkü aks muhafazası içinde, tasarlanan montaj boyunca hareket veya tork aktarımından sorumlu dönen bir çubuktur. için. Çoğu araçta, bir uçta şanzımana ve diğer uçta diferansiyele bir tahrik mili bağlanır. 

Şanzıman, gücü tahrik mili aracılığıyla bir diferansiyele aktarır. Güç aktarmaya ek olarak, şaftlar da güç alabilir veya her ikisini aynı anda alabilir. Bu, dört tekerlekten çekiş kullanan araçlarda görülebilir.

Tam bir aks tertibatı, tipik olarak, diferansiyelin her iki tarafında yer alan iki yarım mil içerir. Tekerlek yatağına bağlanırlar ve tekerleğin dönmesine izin verirler. Dişliler gibi fiziksel bileşenlerin dönmesini gerektiren makinelerde de bulunabilirler.

EGZOZDAN SU GELMESİ NE ANLAMA GELİR, ÇÖZÜMÜ NEDİR ?

Diferansiyel nedir?
Diferansiyel, tekerleğe bağlı araba aksındaki her yarım mil arasında bulunan bir dişlidir. Belirli bir yolda hareket eden bir araçtaki tekerleklerin tümü, yolculuğun tamamı boyunca farklı uzunluklarda hareket etmelidir. Tekerlekler bu şekilde çalıştığı için her bir tekerleğin birbirinden farklı hızda dönme kabiliyetine sahip olması gerekmektedir. Diferansiyeller, her tekerleğin farklı bir hızda dönmesine izin verir.
 
Tahrik milinin ucuna bir pinyon dişlisi takılıdır ve diferansiyelin halka dişlisini döndürmek için döner. Halka dişli, sonuçta iki aksın farklı hızlarda dönmesini sağlayan yan dişlilerin dönmesinden sorumludur.

Düz bir çizgide hareket eden araçlardaki dingillerin dönüş hızı, araç dönüş yapana kadar sabit kalır. Araç döndükçe, diferansiyel, dingilin farklı bir hız ihtiyacını karşılar; böylece aracın düzgün çalışmasına ve dönmesine izin verir. 

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aks arızası belirtileri aracın tüm yükünü taşıyan ve güvenliği sağlayan en önemli parçalardan birinde oluşan bir sorun olduğundan oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle kısaca verdiğimiz arıza sebeplerini daha da detaylandıracağız.

Unutmamak gerekir ki aks arızası durumunda profesyonel yardım yapılması gereken tek şeydir. Aks arızası belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Rulman bozulması

Rulman bozulması dışarıdan gelen darbelere bağlı olarak meydana gelen en sık aks arızasıdır.  Rulmanların üzerindeki aşınma yada aşırı sıcaklık bozulma sebeplerindendir.
Aks arızası ses yapar mı diye sorulması genelde rulman bozulmasından kaynaklanan uğultu şeklindeki seslerin  gelmesidir.
Aşırı yük
Aks aşırı yük ile karşılaşması halinde çeşitli bozulmalar görülebilir.
Aks keçesi deformesi
Aks keçesinin deforme olması ile birlikte  yağ kaçağı görülebilir bu durum da frenlerin düzgün çalışmasına engel olabilir.
Darbe ve bozulmalar da özellikle tekerlekler dönerken aksların hizasına denk gelecek şekilde darbe almak aksların kırılmasına neden olmaktadır. Araçtan anormal olarak gelen sesler örneğin Aks kafasının bozulduğuna işaret ediyor olabilir.

Aks kesmesi nedir? 

Aks kesmesi aslında kırılması anlamına gelmektedir. Özellikle arazi araçlarında görülen aks kesmesi tümsek çukurlardan fazla geçilmesi, aniden taşlara çarpma gibi nedenlerde oluşmaktadır. Böyle bir durumda aracı durdurmak gerekmektedir.

Arabanın aksı koparsa ne olur?

Aks kafası koptuğunda araç vitese geçmesine rağmen gaz veriliyor olsa da hareket etmez. Aks kopması sonucunda  frenler işlevini kaybedebilir.

Aks arızası titreme yapar mı?

Direksiyonda titremeler yaşanması aracın hareketlerini kısıtlamaktadır.

Bir aks yatağından gelen yüksek ses arka aksın serviste kontrol edilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu durumda , diferansiyel grubunun onarılması ya da değiştirilmesi gerekmektedir.

Aks keçesinden kaynaklanan sızıntılar ise arka aksların çıkarılmasını gerektirir. Aks keçesi sızıntıları ciddi bir soruna işaret ediyor demektir.

Dingil Yatağı Hizmeti

Taşıyıcıdaki veya akslardaki zamanla hasar görmüş veya aşınmış rulmanlar, tipik olarak sürekli bir uğultu sesi üretecektir. Bu sesler sırasında oluşacak ivme , yavaşlama ve kabotaj .

Aksın her zaman araçtan çıkarılması gerektiğinden, bunu yaparken izlenecek adımlar araçtan araca değişecektir. Her aracın dingil konfigürasyonu farklı olabileceğinden, dingil yataklarına bakım yapanların, bir dingilin araca nasıl düzgün bir şekilde çıkarılacağı ve takılacağı konusunda doğru talimatlar için araç kılavuzuna başvurmaları önemlidir.

Bir aksı araçtan çıkarırken her zaman göz koruması takılmalıdır. Sökme işlemi sırasında, olası metal parçalarının tertibattan fırlayarak servis görevlisinin gözüne girmesi mümkündür.

Isı, aksın zayıflamasına ve hasar görmesine neden olacağından, bilezik ve yatak asla bir kesme torku ile çıkarılmamalıdır. Yatak ve bileziğe asla aynı anda basılmamalıdır. Yatak hasarı ve patlamaya neden olabileceğinden, dış bilezik asla bastırılmamalıdır.

Aks Conta Servisi

Arka aksta yağlayıcı sızıntıları, kontrol kapağı contaları , taşıyıcı , pinyon dişlisi contası ve iki aks contası gibi montajın çeşitli yerlerinde meydana gelebilir . Sıvı koyu renkli görünecek ve yağlı olacaktır. Bu sızıntılar, tekerlek ve fren tertibatının içinde veya pinyon dişlisi veya taşıyıcının altında görünebilir.

Sürücüler için aks contası sızıntısını fren hidroliği sızıntısı ile karıştırmak veya tam tersini yapmak kolaydır. Sıvının gerçekten aks yağı mı yoksa fren sıvısı mı olduğunu doğru bir şekilde belirlemek için her zaman ıslak alana dokunmalı ve koklamalısınız.

Aracın yağ yakması ne anlama gelir? Yağ yakmaya kesin çözüm

Bir aks tertibatı bir araca her yeniden takıldığında her zaman yeni aks contası takılmalıdır. Bu, önceden takılmış olan conta yeni olsa bile yapılmalıdır, çünkü her sökme ve takma işleminden sonra yeni conta uygulamak, aks ile aks contası arasındaki contanın sıkı olmasını sağlayacaktır.

Muhafazaya monteli bir contayı çıkarmak için kanca burunlu bir kayar çekiç çekici kullanılabilir. Kanca, contanın metal kısmına yerleştirilir ve aletin çektirme sürgüsünün dışa doğru sarsılmasıyla conta düzgün bir şekilde çıkarılabilir. Çekiç çekici yoksa alternatif olarak büyük bir tornavida kullanılabilir.

Contayı çıkarırken aks muhafazasındaki yatak deliği hemen hemen her zaman çizilme veya hasar görme riski altındadır. Bir aracın aks contasına bakım yapanların, aks contasının çıkarılmasıyla uğraşırken dikkatli olmaları çok önemlidir.

Bir araçtaki aks tertibatını onarmak ve değiştirmek zor olabileceğinden, sürücülerin yetkili bir tamircinin servisi yapmasına izin vermesi tavsiye edilir. Aks onarım hizmetinin maliyeti, sorunun ciddiyetine ve aracın aks konfigürasyonuna bağlı olarak değişecektir.  

Deneyimli Ustalarımız ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.